کدهای حک شده بر روی طلا، به چه معنایی هستند؟

دستبند کد B1071

تمامی کسانی که قصد خرید طلا، نقره و یا جواهر را دارند، در زمان خرید بر روی آن ها کدهایی را مشاهده می کنند که ممکن است برایشان سوال برانگیز باشد. بر روی طلا، نقره و جواهرات، کدهایی حک می شوند که به اصطلاح آن ها را “انگ” می نامند. هر کدام از این کدهای حک شده، معنای خاص خود را به همراه دارند که می توانند اطلاعاتی مانند اینکه جواهر مورد نظرتان از چه فلز گران بهایی، دارای چه عیاری و اینکه ساخت کدام کشور و یا کدام شرکت و یا برندی طراحی و تولید شده است را به ما بدهد.

تمامی این مصنوعات، لازم است که کد شناسایی داشته باشند تا از هرگونه فروش جنس تقلبی از طرف سازنده جلوگیری شود. کد حک شده بر روی مصنوعی که خریداری می نمایید، در واقع تاییدی برای اصالت کالاست که به این وسیله می تواند از میزان تقلب، فروش مصنوعات داخلی به عنوان مصنوعات خارجی و فعالیت غیر قانونی تا حد زیادی جلوگیری شود. به عنوان مثال لگر مصنوع مورد نظرتان فاقد کد شناسایی باشد، ممکن است به جای اینکه مصنوع طلا را به شما بفروشند، فلزی با روکش آب طلا را در اختیارتان بگذارند.

 

اعداد و کدهای مختلف حک شده بر روی طلا

بر روی هرگونه مصنوع طلا، دو نوع کد وجود دارد که یکی از آن ها کد عیار طلا، و دیگری هم برند سازنده آن است.

به دلیل اینکه در گذشته، طلاهای ایرانی و خارجی از هم قابل تشخیص نبودند، به همین دلیل کارخانه های طلاسازی موظف شدند که بر روی هر کدام از محصولات خود کدی را درج کنند تا بتوان آن ها را از همدیگر تشخیص داد. به همین علت، برای اینکه بتوان طلای ایرانی را از طلای خارجی به راحتی تشخیص داد، بنا بر این شد که هر شهری حرف اول لاتین خود را بر روی کالایی که می سازد حک نماید.

برای مثال، طلایی را که در تهران تولید می شود را با حرف انگلیسی “T” مشخص می کنند. به این وسیله می توانید زمانی که طلایی را خریداری می کنید و با کد T488 روبرو می شوید، به راحتی متوجه شوید که این طلا در تهران تولید شده و عدد 488 هم شماره کارخانه تولید کننده آن در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری طلا و جواهر است.

 • “T” به این معناست که این طلا ساخته ایران است و در تهران تولید شده است.
 • “E” به این معناست که این طلای مورد نظر، تولید شهر اصفهان می باشد.
 • “M” به این معناست که این طلا در مشهد ساخته شده است.

 

کد درج شده بر روی طلا

 

کدهایی که بر روی طلا حک می شوند

۱- “K” عیار

یکی از کدهایی که بر روی طلا حک می شوند، کد “عیار” طلا است. عیار، نشانه میزان خالص بودن طلای مصرف شده در زیورآلاتی است که می خواهید خریداری کنید. حرف لاتین حک شده “K” در کنار عدد هم به معنای “KARAT” یا همان “عیار” است. هرچه عدد عیار بیشتر باشد، طلای مورد نظر خالص تر و قیمت آن بالاتر است.

به عنوان مثال، اگه طلایی را خریداری کردید و 24K بر روی آن حک شده بود، به این معناست که محصول مورد نظر از ۹۹.۹۹ درصد طلای خالص ساخته شده است.

 • طلای ۱۰ عیار (10K): از ۱۰ واحد طلا و ۱۴ واحد فلزات دیگر تشکیل شده و خلوص آن ۴۱.۷٪ است.
 • طلای ۱۲ عیار (12K): از ۱۲ واحد طلا و ۱۲ واحد فلزات دیگر تشکیل شده و خلوص آن ۵۰٪ است.
 • طلای ۱۴ عیار (14K): از ۱۴ واحد طلا و ۱۰ واحد فلزات دیگر تشکیل شده و خلوص آن ۵۸.۳٪ است.
 • طلای ۱۸ عیار (18K): از ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلزات دیگر تشکیل شده و خلوص آن ۷۵٪ است.
 • طلای ۲۴ عیار (24K): از ۲۴ واحد طلا و از هیچ گونه فلزات دیگری تشکیل نشده و خلوص آن ۹۹.۹۹٪ است.

 

۲- عیار به صورت عدد

نوعی دیگر از کدهای حک شده بر روی طلا، عدد کامل بدون حرف انگلیسی “K” است.

طلای رایج در امریکا، ۱۴ عیار و طلای رایج در ایران، طلای ۱۸ عیار است که با عدد ۷۵۰ نشان داده می شود و کمتر از این عدد در ایران غیر قانونی به حساب می آید. عدد ۷۵۰ به این معنا است که ۷۵٪ درصد از جواهر مورد نظرتان، از طلا تشکیل شده و این به معنای طلای ۱۸ عیار می باشد.

طلای اروپایی هم با این کد ها ساخته می شوند و به فروش می رسند:

 • 750: طلای ۱۸ عیار = ۷۵٪ طلای خالص
 • 585: طلای ۱۴ عیار = ۵۸.۵٪ طلای خالص
 • 417: طلای ۱۰ عیار = ۴۱.۷٪ طلای خالص

البته این را هم باید بدانید که کد حک شده بر روی طلا، نقره و پلاتین با هم تفاوت دارند.

 • کدهای حک شده بر روی طلا: 375, 500, 583, 585, 750, 916, 958, 999
 • کدهای حک شده بر روی نقره: 800, 830, 875, 925, 960, 999
 • کدهای حک شده بر روی پلاتین: 850, 900, 950, 999

۳- حروف اختصاری حک شده بر روی طلا

ممکن است که بر روی طلای مورد نظرتان، عدد دیگری نیز در کنار عیار حک شود که به این وسیله اطلاعات بیشتری را در خصوص ساخت طلا در اختیارتان می گذارد.

به عنوان مثال: حروف اختصاری “GP” یا “HGP”، به این معنا هستند که محصول مورد نظر از طلا ساخته نشده و فقط “روکش طلا” دارد. حرف “G” به معنای “GOLD = طلا” و حرف “P” به معنای “PLATE = روکش” می باشد.

اگر هم زمانی بر روی مصنوع مورد نظرتان علامتی مانند “12K G.F 1/20” حک شده بود، به این معناست که ۱/۲۰ از وزن کل جواهر شما از طلای ۱۲ عیار ساخته شده است.

 

۴- کد رنگ حک شده بر روی طلا

ممکن است بر روی مصنوع مورد نظرتان، حروف دیگری نیز حک شوند که این حروف در واقع نشان دهنده رنگ طلای شماست.

 • “W”، طلای سفید
 • “Y”، طلای زرد
 • “P”، طلای صورتی و یا رزگلد

برای مثال، طلایی که بر روی آن کد “PT18K” حک شده است، به این معناست که طلای ۱۸عیار، رنگ صورتی و ساخت تهران است.
مثالی دیگر برای “WM21K”، طلای ۲۱ عیار، سفید رنگ و ساخت مشهد است.

این مقاله را هم بخوانید:

مروارید و نحوه استفاده و نگهداری از آن به بهترین شکل

طلای فاقد کد

اگر زمانی قصد خرید طلا داشتید، در صورتی که مصنوع مورد نظرتان فاقد کد بود، از خریدن آن خودداری کنید. به این دلیل که دلایل گوناگونی برای عدم درج کد بر روی طلا وجود دارد. ممکن است که مصنوع مود نظرتان طلای واقعی نباشد.

برای اینکه بتوانید عیار طلای مورد نظرتان را بسنجید، بهترین راه ایتفاده از اسید نیتریک است.  بهترین جواهرسازها از تست اسید نیتریک برای تعیین کردن مقدار عیار طلا استفاده می کنند. میتوانید از سنگ کوارتز و یا سنگ محک نیز استفاده کنید که این راه این بسیار امن تر است.

برای اینکه از مقدار عیار طلای مورد نظرتان مطمئن باشید، بهترین راه این است که در زمان خرید طلا، آن را با شناسنامه و یا فاکتور تهیه کنید که در واقع سند خرید شماست.

ارسال دیدگاه