مروارید و نحوه استفاده و نگهداری از آن به بهترین شکل

انگشتر مروارید کد R668

مروارید، یکی از اجسام بسیار ظریف و زیبایی است که به مراقبت ویژه ای نیاز دارد.

به طور کلی، سه نوع مروارید وجود دارد.

  • مروارید طبیعی
  • مروارید پرورشی
  • مروارید مصنوعی

به دلیل شباهت بسیار زیادی که مرواریدهای طبیعی با مرواریدهای پرورشی دارند، در زمان خرید باید دقت زیادی داشته باشید تا به جای مروارید اصل، نوع پرورشی آن را به شما نفروشند.

مرواریدهای پرورشی با مرواریدهای طبیعی تفاوت چندانی ندارند و در واقع جزو مرواریدهای اصل به حساب می آیند، ولی به دلیل اینکه توسط انسان ها در محیط های خاص پرورش پیدا می کنند، بسیار ارزان تر از نوع اصل آن هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد به دلیل قیمت بالای نوع طبیعی آن، ترجیح می دهند که نوع پرورشی آن را تهیه کنند.

دلایل بسیاری هستند که باعث کدر شدن و آسیب رسیدن به مروارید می شوند، به همین دلیل، ابتدا باید در مورد آن ها اطلاع کسب کنیم و بدانیم که چگونه از آن استفاده کنیم.

یکی از این موارد، استفاده از عطر و یا عرق کردن بدن است که می تواند باعث کدر شدن مروارید شود.

طرز استفاده صحیح

  • زمانی که میخواهید برای زیبایی بیشتر، از گردنبند و زیورآلات دیگری که در آن مروارید به کار رفته است استفاده کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که ابتدا از لوازم آرایشی، عطر، کرم بدن و یا اسپری مو مورد نظرتان استفاده کنید و بعد از اینکه این کارها انجام شد، اقدام به استفاده از آن کنید، زیرا این مواد باعث آسیب رسیدن به مروارید می شوند.
  • هرگز در زمان حمام و یا شنا کردن در استخر به دلیل وجود کلر در آب، از مروارید استفاده نکنید.
  • زمانی که در منزل به کارهایی که با مواد شوینده و یا سرکه سر و کار دارید، از مروارید های خود استفاده نکنید. زیرا این مواد باعث خوردگی سطح روی آن می شوند.
  • اگر به هر دلیل گردنبند شما خیس شد، تا زمان خشک شدن نخ گردنبندتان از آن استفاده نکنید. زیرا خیس بود نخ گردنبند، خود باعث جذب سریع تر چربی و عرق روی سطح پوست می شود.

انگشتر مروارید کد R668

نحوه نگهداری

مروارید به دلیل اینکه بسیار ظریف است، به راحتی ممکن است که آسیب ببیند.

به همین دلیل زمانی که دیگر نمی خواهید از آن استفاده کنید، باید آن را در جایی جدا از دیگر زیورآلات خود قرار دهی تا بر روی آن باعث به وجود آمدن خط و خش نشوند. بهترین راه این است که ابتدا آن را در درون پنبه و سپس در یک جعبه و یا کیف مخملی قرار دهید.

آن ها را در درون کیف پلاستیکی دربسته قرار ندهید. زیرا کاهش هوا در کیف پلاستیکی دربسته، باعث خشک شدن مرواریدهای شما می شود و در این حالت، درخشندگی و رنگ اولیه خود را از دست میدهند و خشک میشکنند.

نحوه تمیز کردن

هربار پس از اینکه از مرواریدهای خود استفاده کردید، باید آن ها را با پارچه و یا برسی نرم به دقت تمیز کنید تا چربی و عرق روی پوست و بقایای عطر از روی آن پاک شود. برای ساده تر شدن این کار نیز می توانید پارچه و یا برس خود را به مقداری آب آغشته کنید. به هیچ عنوان پارچه و یا برس زبر را برای پاک کردن مروارید به کار نبرید.

هربار که مروارید هایتان را تمیز می کنید، دقت کنید که سوراخ های آن را نیز باید تمیز کنید تا تمامی آلودگی ها و چربی های موجود بر روی آن را تمیز نموده تا به مرور زمان باعث از بین رفتن آن نشوید.

یکی دیگر از راه های تمیز کردن مروارید، استفاده از پاک کننده های مخصوص مروارید است. هیچ گاه برای پاک کردن مرواریدهای خود، از پاک کننده ها یا شوینده های خانگی مانند جوش شیرین و یا آمونیاک استفاده نکنید. در شرایطی که پاک کننده مخصوص مروارید در دسترستان نبود، می توانید از صابون های ملایم استفاده کنید. البته این راه توصیه نمی شود.

از پاک کنند های جواهرات که مخصوص پاک کردن مروارید نیستند استفاده نکنید. زیرا اینگونه پاک کننده، برای اینکه تیرگی های سطح جواهرات را از بین ببرند، یک لایه از روی جواهر برمی دارند که این کار باعث از بین رفتن مروارید می شود.

مروارید را در پاک کننده های التراسونیک و یا بخار قرار ندهید.

به یاد داشته باشید که هر بار پس از تمیز کردن مرواریدهای گردنبند خود، بدون اینکه آن از جایی آویزان کرده و با این کار به رشته های آن فشار وارد کنید، آن را بر روی سطح صاف و بر روی یک پارچه قرار دهید تا به طور کامل خشک شوند.

این مقاله را هم بخوانید:

نکاتی برای نگهداری طلا

تعویض نخ گردنبند مروارید

به یاد داشته باشید که نخ گردنبند مروارید را باید هر دو سال یکبار تعویض کنید. زیرا به مرور زمان کدر و نازک می شود و احتمال پاره شدن آن نیز به نسبت بالا می رود.

این را بدانید که در زمان نخ کردن مرواریدها، بین هر دو مروارید باید یک گره بزنید تا از سایش مرواریدها به یکدیگر جلوگیری کنید. به علاوه، این کار باعث می شود که در صورت پاده شدن نخ گردنبند، تمامی مرواریدها به یکباره از نخ جدا نشوند.

ارسال دیدگاه