طلا و راه های از بین بردن خط و خش از روی سطح آن

امروزه استفاده از طلا و دیگر مصنوعات، مخصوصا در بین جوانان بسیار ترند شده است. اما بسیاری هستن که نحوه نگهداری از آن را نمی دانند و اگر خط و خشی بر روی آن ها به وجود بیاید، اقدامی برای رفع آن نمی کنند.

ولی بسیاری از از خط و خش ها، با راه های بسیار ساده و بدون دردسر خانگی، بدون آنکه نیاز باشد تا آن را به طلا و یا جواهر ساز برای پرداخت حرفه ای(رفع خط و خش) آن بسپاریم، قابل ترمیم هستند.

دلایل به وجود آمدن خط و خش بر روی طلا

زمانی که مصنوع طلای مصرفی شما، از کیفیت پایینی برخوردار باشد، به طبع با هر تماسی هر چند کوچک، خطوطی بر روب آن به وجود می آید. هر چه قدر هم استفاده شما از آن بیشتر باشد، احتمال ایجاد این خطوط بر روی آن بیشتر می شود.

حتی ایجاد این خطوط به نحوه نگهداری شما از آن نیز بستگی دارد.

به عنوام مثال، اگر شما تمامی زیورآلات خود را، که بر روی بعصی از آن ها، جواهرات و سنگ نصب شده باشد را همراه یکدیگر در یک جا بر روی هم قرار دهید، ممکن است باعث ایجاد خطوطی بر روی آن ها شوید. بهترین راه هم برای جلوگیری از این امر، قرار دادن آن ها در درون یک جعبه به صورت مرتب و یا قرار دادن هر کدام از آن ها در میان دستمال های پارچه ای می باشد.

روش های از بین بردن خط و خش

همانطور که می دانید، طلا، فلزی بسیار نرم است که به راحتی می تواند خراشیده ببیند.

راه هایی برای از بین بردن خط و خش موجود بر روی طلا وجود دارد که به راحتی و با ساده ترین وسایل، می توانید در خانه انجام دهید و آن را به اصطلاح پولیش کنید.

استفاده از دستمال پولیش:

پارچه های مخصوص جلا دادن و یا با اصطلاح پولیش را می توانید از فروشگاه های و یا طلا و جواهر فروشی ها تهیه کنید.

البته این دستمال ها، تنها برای خطوط بسیار ریز و کم عمق کاربرد دارند.

اگر بر روی طلای مصرفی شما، خطوطی با عمق زیاد به وجود آمد، بهترین راه سپردن آن به دستان طلا ساز است.

برای انجام این کار، ابتدا طلای مورد نظر را با استفاده از یک دستمال نرم تمیز، از هر نوع گرد و خاک و آلودگی کاملا تمیز کنید.

به این صورت که دستمال را در محلول آب و صابون نم دار کرده و طلای مورد نظر را به خوبی تمیز کرده و به خوبی خشک کنید.

سپس با استفاده از دستمال مخصوص پولیش، آن را جلا دهید.

توجه داشته باشید که دستمال پولیش را بر روی سطح سنگ و یا جواهر کار شده بر روی مصنوع مورد نظر نکشید، زیرا ممکن است با این کار سبب آسیب دیدن سنگ شوید.

طلا و راه های از بین بردن خط و خش از روی سطح آن

استفاده از آب جوش:

این روش تنها برای پولیش کردن طلا مناسب است و به هیچ عنوان برای سنگ های قیمتی و جواهرات مناسب نمی باشد.

زیرا دمای زیاد آب، باعث آسیب رسیدن و حتی ترک برداشتن و شکستن سنگ می شود.

در این روش، با استفاده از یک قابلمه مسی را تا نیمه از آب پر کنید.

سپس در درون آن مقداری مایع ظرفشویی ریخته و صبر کنید تا آب به نقطه جوش برسد.

بعد از اینکه آب به نقطه جوش رسید، زیورآلات مورد نظرتان را با فاصله در درون قابلمه قرار داده و صبر کنید تا تمامی مواد اضافی و چربی های موجود در آب از بین برود.

این کار را یک بار دیگر، برای اینکه مصنوع شما به طور کامل تمیز شود انجام دهید.

با این روش تا حدی این خطوط از بین می روند.

ولی اگر خطوط موجود بر روی آن عمیق تر بود و با روش های بالا از بین نرفت، بهترین راه این است که مصنوع مورد نظرتان را برای رفع خط و خش موجود بر روی آن، به دستان طلاساز بسپارید تا اقدامات لازم را با ابزاری مخصوص که شامل یک دستگاه چرخان با سری فرچه نمدی است، به صورت حرفه ای بر روی آن انجام دهد و به اصطلاح آن را پرداخت کند و جلا دهد.

به این صورت که با استفاده از این وسیله، یک لایه بسیار نازک را از روی آن برمیدارد تا خطوط عمیق موجود بر روی آن از بین برود.

سپس روی سطح آن را آبکاری می کنند تا مثل روز اول، درخشان و براق باشد.

البته با این کار، از وزن اصلی طلای مورد نظرتان، مقداری کاسته می شود.

زمان مناسب برای پرداخت طلا

هر زمانی که بر مصنوع مورد نظر شما، تصادفا خطوط عمیقی به وجود آمد، بهتر است که آن را به دست طلاساز بسپارید تا آن را پرداخت کند و مثل روز اولش شود. در غیر این صورت، نیازی نیست که هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید.

البته بهترین راه برای جلوگیری از این کار، این است که طلایی را خریداری نمایید که کیفیت آن خوب بوده و به راحتی خراش بر نمی دارد. به این معنا که هرچه عیار و خلوص آن بالاتر بوده، مصنوع شما نرم تر است و مقاومت آن در برابر ضربه و خراشیدگی کم تر است، و به همین علت به راحتی خراشیده می شود.

ولی اگر طلایی با عیار پایین تر خریداری نمایید، دیگر با این مشکل مواجه نمی شوید. زیرا در این حالت، فلزات بیشتری برای ساخته آن به کار برده شده و مقاوت آن در برابر ضربات و خراشیدگی بالاتر می رود.

طلا و راه های از بین بردن خط و خش از روی سطح آن

 

این مقاله را هم بخوانید:

گردنبند و مدل های متناسب با یقه های مختلف لباس شما

نکاتی برای نگهداری از طلا

همواره سعی کنید که زیورآلات ظریف تر خود را، به ندرت و در مواقع خاص استفاده کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوند.

در هنگام شستن دست، شستن ظرف و یا حمام کردن، آن ها را در جای مطمئن قرار دهید. زیرا مواد شیمیایی خود باعث کدری و آسیب رسیدن به زیورآلات شما می شوند.

ارسال دیدگاه