طلای دست ساز و ماشینی، تفاوت آن ها و نحوه ساختشان

امروزه به قدری تنوع در تولید انواع و اقسام زیورآلات طلای دست ساز و ماشینی به وجود آمده که شما به راحتی می توانید بر اساس سلیقه خود، مدل مورد علاقه تان را خریداری نموده و استفاده کنید.
حتی اگر تحت هر شرایطی نیز نتوانستید مدل مورد علاقه خود را پیدا کنید نیز، می توانید به افرادی که در زمینه ساخت طلا تبحر لازم را دارند، مدل مورد علاقه خود را سفارش دهید تا برایتان بسازند.
با این کار نیز می توانید گوشه ای از شخصیت و سلیقه خود را نیز در معرض نمایش قرار دهید.

از این رو بهتر است که تفاوت میان طلای دست ساز و طلای ماشینی و همچنین نحوه ساخت آن ها را بدانید.

مراحل ساخت طلا و جواهرات

مراحل ساخت طلا و جواهرات به این صورت است در ابتدا طرح مورد نظر را بر روی کاغذ می‌کشند تا با این کار هر نوع ایراد احتمالی آن برطرف شود. سپس با استفاده از پرینتر سه‌بعدی، قالب‌سازی می‌شود.

این نکته را هم مد نظر داشته باشید که هر چه قدر کیفیت رزین مورد استفاده در این دستگاه، بالاتر باشد در نتیجه کیفیت قالب مورد نظر هم بهتر خواهد بود.

پس از ساخت قالب، مرحله‌ ریخته‌گری می باشد و سپس با ظرافت هرچه بیشتر سوهان کاری بر روی کار انجام می شود. این مرحله در حفظ زیبایی کار اهمیت زیادی دارد.

در مرحله‌ی مخراج‌کاری، سنگ‌های قیمتی را با دقت و ظرافت هرچه بیشتر سر جای خود قرار می دهند.
این مرحله بسیار زمان‌ بر بوده و نیازمند دقت و ظرافت زیادی می باشد.

پس از انجام این مراحل تمیزکاری، پرداخت و در نهایت آبکاری طلا انجام میگیرد.

طلای دست ساز و ماشینی، تفاوت آن ها و نحوه ساختشان

طلای دست ساز و مراحل ساخت آن

در ساخت طلای دست ساز، طلاساز به وسیله قالب، طلای مورد نظر را شکل داده و سپس با استفاده از ابزاری مناسب و همچنین با استفاده از سمباده، به طلا فرم داده و سنگ‌های مورد نظر را به صورت دستی و با ابزار مخصوص بر روی طلا کار می گذارد.

این مقاله را هم بخوانید:

گردنبند، و نحوه انتخاب بهترین سایز و مدل برای انواع لباس

طلای ماشینی و مراحل ساخت آن

طلای ماشینی توسط ماشین‌آلات مخصوص ساخته و پرداخته می‌شود.

در این روش، ابتدا طرح زیورآلات مورد نظر توسط طلا و جواهر سازان طراحی می‌شود. سپس طلای ذوب شده را در داخل قالب مخصوص دستگاه ریخته و پس از مدتی آن را از دستگاه خارج می کنند و در نهایت هم برای ایجاد طرح بر روی آن، از لیزر و دستگاه سی‌ان‌سی استفاده می کنند.

ولی این نوع از طلا که به وسیله ماشین ساخته می شود، برای کسانی که به دنبال طرحی خاص و همچنین مناسبت های خاص هستند، مناسب نبوده و بهتر است که نوع دست ساز آن را انتخاب کنند.

البته لازم به ذکر است که برای ساخت طلای دست ساز نیز لازم به پرداخت مبلغ بیشتری نیز هستند.

طلای دست ساز و ماشینی، تفاوت آن ها و نحوه ساختشان

دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
ارسال دیدگاه