بی نهایت، نماد به کار رفته در طلا و جواهرات، به چه معناست؟

انگشتر مار کد R1030

نماد بینهایت(Infinity), امروزه نمادی است که در بین زوج های جوان، از محبوبیت زیادی برخوردار است و که در عین سادگی، از معنای زیبا و ارزشمندی برخوردار است.

بینهایت، به معنای نمادی است که هیچ آغاز و پایانی ندارد. از هر کجا که آن را شروع کنید، هیچگاه به پایان آن نمیرسد و این مسیر برای همیشه در حال تکرار شدن است.

این نماد، از دو قسمت تشکیل شده و به معنای دو فرد است که زندگیشان برای همیشه به هم دیگر گره خورده و قلبشان همیشه برای یکدیگر میتپد و از تپش نمی ایستد. عشقشان ماندگار و بی حد و حصر بوده و هیچگاه پایان نمی پذیرد.

معانی زیبای نماد بینهایت، جاودانگی، دوستی بی پایان، عشق بی انتها و جاودانه، فداکاری و وفاداری واقعی و بی انتهاست.
البته این نماد معانی دیگری مانند اعتقاد راسخ و همیشگی به خداوند را نشان می دهد.
برخی دیگر نیز از این نماد به منزله اینکه زندگی هنوز ادامه دارد و در این زمان خیلی کارهای دیگر را می توان انجام داد، استنباط می کنند.

نماد بینهایت در طلا و جواهر

زوج هایی که می خواهند عشق پایدار، علاقه و عاطفه بی حد و حصر خود را به یکدیگر نشان دهند، انگشتر، دستبند و یا گردنبند بینهایت را به یکدیگر هدیه می دهند تا این سمبل، نمادی از جریان همیشگی زندگیشان با یکدیگر و همچنین قدم برداشتن به سمت رویاهایشان می باشد.

تاریخچه نماد بینهایت (Infinity)

نماد بینهایت (Infinity)، تاریخچه طولانی در دوران باستان دارد که در دوره ها و فرهنگ های مختلف، بیانگر مفاهیم متفاوتی بوده است. واژه (Infinity) از ریشه کلمه لاتین (Finitus) گرفه شده که به معنای هر چیزی که هیچ گونه محدودیت زمانی و فضایی ندارد، می باشد.

در دوران باستان، ریاضی دانان و فیلسوفان یونانی، واژه Lemniscate را به معنای روبان برای نشان دادن بینهایت استفاده می کردند. در حالی که این کلمه، از نماد باستانی اوروبروس (Ouroboros) گرفته شده که اژدها و یا ماری را نشان می دهد که دم خود را بلعیده است و این به معنای چرخه ابدی تناسخ و ابدیت است.

در مصر باستان نیز، نمادی بی نهایت از یک مار است که دم خود را بلعیده که به معنای چرخه مستمر مرگ و زندگی و همچنین تولدی دوباره تفسیر می شود. معنای این نماد، به این صورت است که سر و دم مار بدون یک دیگر نمی توانند وجود داشته باشند.
همچنین مصریان باستان بر این باور بودند این نماد از خدایانشان محافظت کرده و به انسان ها نیز نیرویی فوق العاده می بخشد.

در میان یهودیان، هشت معکوس نیز نمای چرخه بی پایان زندگی و جهان نیز نی باشد.
مسیحیان نیز بر این باورند که نماد بینهایت، فرد را از چشم بد، نیروهای اهریمنی و شیطان حفظ می نماید.

در چین نیز، علامت هشت معکوس نمادی از اساس جهان به شمار می رود.
امپراطور، فرماندهان و افراد عالی رتبه نیز از این نماد به عنوان ابدیت و قدرت استفاده می کردند.

در چین باستان، زمانی که امپراطور فردی عالی رتبه را از پست خود بر کنار و یا تبعید می کرد، انگشتری با طرح هشت افقی(بینهایت) را به او هدیه می داد. اگر این هشت، شکلی سالم داشت، به این معنا بود که دوری تنها به معنای درس عبرت است و او دوباره به زودی بر پست خود باز خواهد گشت. ولی اگر علامت یک هشت باز بود، به این معناست که فرد مورد نظر مجازات گردیده و دیگر هرگز در پست های دولتی پذیرفته نخواهد شد.

در روم باستان، انگشترهایی از جنس طلا، نقره و استیل نیز با سمبل بینهایت، وجود داشته که نماد موفقیت و شایستگی فرد بوده است و کسانی که مرتبه ای بالا در میان جامعه داشتند، از چنین حلقه هایی استفاده می کرده اند.

این مقاله را هم بخوانید:

پیرسینگ بینی، انواع آن و تمامی موارد مهم دیگر

ریشه شکل گیری نماد بینهایت، به تبت و هند باستان باز می گردد که معنای آن یگانگی، کمال، وحدت میان زن و مرد و پیوند و برابری آن ها بوده است.

همچنین این نماد را، در گره های رازآلود سلت ها (Celtic) می توان مشاهده کردکه معنای آن دقیقا مانند معنای بی نهایت، نمادی برای بی آغازی و بی پایانی بوده است. گره های سلتیک، شامل تعداد زیادی نماد بینهایت دوگانه است که نمایانگر کمال و تمامیت است. این نماد در واقع نشان زندگی معنوی ابدی بدون آغاز و پایان است.

اولین بار در علم ریاضیات، ریاضیدانی به نام جان والیس (John Wallis) علامت ∞ را مطرح کرد و اعلام کرد که این نماد، یک مقدار بی پایان و بزرگ تر از هر عدد واقعی است.

ارسال دیدگاه